مطالب منتخب | عکاسی مبلمانآموزش ترلوبازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

  • صفحه اصلی
  • مشتریان ما
  • مجله آبامگ
  • درباره ما
  • ارتباط با ما

عکاسی تخصصی با موبایل

اشتراک گذاری این مقاله

عکاسی تخصصی با موبایل

شاید دور از انتظار باشد اما با یک گوشی موبایل ساده هم می توانید عکس های حرفه ای ثبت کنید. اکثر گوشی های هوشمند، دوربین با لنز مناسبی دارند و بعد از عکس گرفتن هم می توان با اعمال ادیت های جزئی روی عکس، تصاویر با کیفیتی را تهیه کرد. اگر شما هم به فکر عکاسی تخصصی با موبایل هستید، در ادامه همراه ما باشید تا نکاتی را برای تهیه عکس های با کیفیت تر با گوشی ارائه دهیم.

نکات عکاسی تخصصی با موبایل

در عکاسی با موبایل، رعایت برخی نکات هر چند ساده کمک می کند که عکس خروجی، با کیفیت تر باشد. این نکات عبارتند از :

تمیز کردن لنز دوربین

قبل از آنکه بخواهید عکس بگیرید، حتما لنز دوربین را تمیز کنید. لنز دوربین گوشی ممکن است در طول روز با دست شما و یا وسایل موجود در کیف یا جیب شما تماس پیدا کرده باشد و کثیف شده باشد. در این صورت، باعث تار شدن عکس شما می شود. برای پاک کردن لنز دوربین از یک دستمال کاغذی استفاده کنید و لزومی به استفاده از الکل و ماده ضد عفونی کننده نیست.

فراهم کردن شرایط مناسب عکاسی

فراهم کردن شرایط مناسب عکاسی

قبل از عکس گرفتن، سوژه خود را در بهترین زاویه و در بهترین نور قرار دهید و در کل، شرایط مناسب عکاسی را فراهم کنید.

چند عکس پشت سر هم بگیرید

در عکاسی تخصصی با موبایل به گرفتن یک عکس اکتفا نکنید و چندین عکس را پشت سر هم بگیرید تا بعدا بتوانید از میان این عکس ها، بهترین را انتخاب کنید.

نزدیک شدن به سوژه

زوم کردن بیش از حد روی سوژه، کیفیت عکس را کاهش می دهد به همین خاطر پیشنهاد می شود به جای آنکه روی عکس زوم کنید، خودتان به سوژه نزدیک تر شوید.

دوربین گوشی موبایل به دلیل آنکه مجهز به زوم اپتیکال نیست، در حالت زوم باعث پایین آمدن کیفیت می شود. بعد از نزدیک شدن به سوژه و گرفتن عکس هم می توانید حاشیه های اضافی را حذف کنید.

عدم استفاده از فلش LED

در عکاسی تبلیغاتی با موبایل، استفاده از فلش LED توصیه نمی شود زیرا فلش باعث ایجاد سایه هایی روی تصویر می شود و موجب بازتاب نور روی اجسام تصاویر هم خواهد شد.

همچنین فلش زدن در عکاسی با موبایل باعث می شود که رنگ عکس کمی تغییر کند و اگر سوژه یک انسان باشد، رنگ چشم ها را هم قرمز نشان می دهد. بنابراین بهتر است به جای فلش زدن، به دنبال محلی با نور طبیعی و روشنایی کافی باشید.

تنظیم عدد ISO در گوشی موبایل

یک تکنیک برای عکاسی تخصصی با موبایل، تنظیم عدد ISO است. ISO، همان میزان حساسیت لنز دوربین موبایل به نور محیط می باشد و هر چقدر که این عدد کمتر باشد، لنز دوربین حساسیت کمتری به نور نشان می دهد اما با زیاد شدن عدد ISO، حساسیت بیشتری به نور خواهد داشت.

تنظیم عدد ISO لنز دوربین، بستگی به شرایط نور محیط دارد. اگر می خواهید در شرایط نوری کم عکس برداری کنید، لنز گوشی باید نور بیشتری دریافت کند پس باید میزان ISO افزایش یابد اما اگر مقدار آن زیاده از حد باشد، تصویر شما حالت دانه دانه خواهد داشت.

جلوگیری از لرزش دوربین

هنگام عکاسی با موبایل، باید به فکر ثابت ماندن گوشی هم باشید و مانع از لرزش گوشی شوید. برای رفع این کار، استفاده از سه پایه موبایل کمک کننده است و می تواند تصاویر بدون کمترین تاری و با کیفیتی را ثبت کند.

سه پایه های مناسب گوشی در ابعاد مختلفی موجود هستند و شما برای راحتی کار خود می توانید سه پایه کوتاه یا بلند تهیه کنید.

ویرایش عکس ها

بعد از عکاسی کردن با موبایل، کار عکس گرفتن تمام نشده است و باید تصاویر ثبت شده را ویرایش هم کنید. به دنبال بهترین اپلیکیشن های ویرایش عکس باشید مثل SnapSeed، Photoshop Express، iPhoto، photofox و … که قابلیت های خوبی دارند.

با استفاده از اپلیکیشن ادیت عکس می توانید مواردی مثل نور، سایه ها، اشباع رنگ و دیگر ویژگی های عکس را به بهترین حالت تنظیم کنید و عکس با کیفیتی را تهیه نمایید.

فوکوس روی عکس

فوکوس روی عکس

زمانی که با دوربین گوشی عکس می گیرید، دوربین به صورت خودکار روی سوژه مد نظر فوکوس می کند اما بهتر است برای افزایش کیفیت عکس و قبل از آنکه عکس را بگیرید، روی سوژه در کادر دوربین ضربه بزنید. با این کار، یک کادر مستطیلی یا دایره شکل در نقطه ای که ضربه زده اید ایجاد می شود و بعد از تنظیم کردن، می توانید عکس را بگیرید.

تنظیم حالت نورسنجی دستی

بعد از روشن کردن دوربین موبایل، نورسنجی هم به صورت اتوماتیک فعال می شود. برای تهیه عکس های با کیفیت تر می توانید نور را در حالت دستی فعال کنید و کنترل آن را به دست خود بگیرید.

برای تنظیم نور سنجی، وارد دوربین شوید و روی سوژه ضربه بزنید تا فوکوس به صورت خودکار انجام شود. بعد از اینکار، یک خورشید در کنار مربع یا دایره حول سوژه نمایش داده می شود که شما با بالا و پایین آوردن آن می توانید نور عکاسی را تنظیم نمایید.

در پایان

با تمام نکاتی که در این مطلب راجع به عکاسی تخصصی با موبایل ارائه شد، به یاد داشته باشید که آنچه که باعث حرفه ای تر شدن شما می شود، تجربه است. پس تا می توانید از سوژه های مختلف عکس بگیرید و ترفند های عکاسی را به مرور فرا بگیرید. در این زمینه می توانید از تجربیات عکاس ها که در صفحات اجتماعی خود به اشتراک می گذراند نیز استفاده کنید.

دپارتمان تولید محتوای متنی

سردبیر: 

ساناز طایفه

راه های ارتباطی با آژانس تبلیغاتی آبامدیا

اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مقاله میخوانید

فهرست مطالب جدید

دسته بندی ها

وظایف آژانس تبلیغاتی

وظایف آژانس تبلیغاتی

آژانس های تبلیغاتی وظایف گوناگون و زیادی دارند. از جمله وظایف مهمی  آژانس های تبلیغاتی که  انجام می­دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱-برنامه

اطلاعات بیشتر »

مطالب مرتبط با این مقاله